Polska manga

Polska manga

Manga - japoński komiks, który na całym świecie zyskuje coraz większą popularność, głownie dzięki jej animowanym adaptacjom znanym jako anime - a co z Polską?.

O ile w naszym kraju o tak zwanych "japońskich kreskówkach" można od czasu do czasu coś usłyszeć - głównie to, jak bardzo nieodpowiednie treści przekazują naszym dzieciom.
O tyle o ich komiksowych pierwowzorach, czyli mandze już niekoniecznie.

Nie mam zamiaru w tym artykule pisać o anime i tym, czy wpływają one na agresję i zachowanie dzieci.
Napiszę tutaj o mandze, jednak nie tej z kraju kwitnącej wiśni lecz tworzonej w Polsce.

Rynek mangi w Polsce stale się rozwija, wydawnictwa powiększają swoją ofertę proponując czytelnikom nowe tytuły, mimo to w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów jesteśmy jeszcze daleko w tyle.

Coraz częściej wśród japońskich tytułów możemy dostrzec mangę tworzoną przez polskich artystów, a właściwie to artystki, gdyż to płeć piękna stanowi elitę rysowników tworzących w mangowym stylu.

Mangi publikowane na własną rękę, jako komiksy internetowe lub w prasie tematycznej.
Od niedawna pojawiła się jeszcze jedna możliwość, wszystko za sprawą magazynu „Otaku Max Manga", którego pierwszy numer został opublikowany rok temu a którego zawartość stanowią wyłącznie komiksy.
Dając tym samym młodym zdolnym artystom możliwość opublikowania swojej mangi, jeśli oczywiście jest ona na tyle dobra.

Zaznaczając przy tym że stworzenie bohaterów, oraz historii która będzie w stanie zaciekawić i wciągnąć czytelnika a tym samym się sprzedać, do łatwych nie należy.
Scenariusz i projekty postaci to tylko jedna strona medalu, kolejną jest narysowanie komiksu, tak aby odzwierciedlał on zamysł zawarty w scenariuszu.

meago

Krótko mówiąc stworzenie nawet krótkiej - kilku rozdziałowej mangi to spory wysiłek.
Zwłaszcza że większość tworzona jest tylko przez jedną osobę.
Mimo to, w przypadku zdolnych artystów komiksy ich autorstwa nie odstępują mandze tworzonej w Japonii.

Prace polskich artystek, które za pośrednictwem zagranicznych portali cieszą się uznaniem wielu ludzi z całego świata, w Polsce są często niedoceniane - tylko dlatego że manga przez wielu nie jest uznawana za sztukę.
Kolejną przeszkodę stawowi podejście czytelników do autorskich mang, są one po prostu dyskryminowane na rzecz fanowskich prac związanych z popularnym tytułem autorstwa kogoś innego.

Nawet jeśli autorska manga zostanie wydana to zarobek z tego jest znikomy, tak więc Polska manga w większości tworzona jest wyłącznie z pasji i chęci przedstawienia pewniej historii oraz własnych bohaterów.

meago

W większości przypadków rysowanie to tylko hobby, a sama technika jest doskonalona przez lata, czego efektem jest tworzenie ilustracji na naprawdę wysokim poziomie.

Niemniej jednak chyba każdy kto zdecydował się na rysowanie w mangowym stylu marzy o stworzeniu własnego komiksu, szczytem tych marzeń jest ujrzenie jak własne dzieło zostaje opublikowane a ciężka praca doceniona przez czytelników.
Wiedząc jednak jak wiele to wymaga pracy, udaje się tylko nielicznym.

gokunobaka

Mam jednak nadzieję że w przyszłości nastawienie do mangi w naszym kraju zmieni się na lepsze a polska manga zostanie doceniona.

W artykule wykorzystano prace autorstwa:
Meago
Saharaam
Gokunobaka