Jak narysować głowę krok po kroku - podstawy

Jak narysować głowę - podstawy

Z tej lekcji dowiesz się jak narysować głowę krok po kroku.

Jak już zapewne wiesz każdy, nawet najbardziej złożony kształt jesteśmy w stanie narysować dzięki użyciu pięciu podstawowych form.

Podczas rysowania głowy nie będzie inaczej, prosta elipsa posłuży nam jako podstawa podczas rysowania głowy pod każdym kątem.

Zaczynajmy:

Rysowanie głowy zawsze rozpoczynam od narysowania dwóch przecinających się linii - poziomej, która będzie wyznaczać linię oczu, oraz pionowej która wyznaczy nos i środek twarzy.

W ten sposób wyznaczamy kierunek w którym spogląda nasza głowa, linie powinny być łukami ponieważ głowa jest owalna.

Jak narysować głowę - podstawy

Następnie, aby upewnić się że kierunek jest odpowiedni zaczynam stopniowo konstruować kształt głowy.

Rysuję elipsę której dolną część stanowi linia szczęki - w ten sposób otrzymujemy pewnego rodzaju “jajko z krzyżykiem”.

Jak narysować głowę - podstawy

Podczas szkicowanie nigdy nie próbuję od razu narysować czegoś idealnie, pracuję nad kształtem korygując ogólny rozmiar i kształt oraz dodając odpowiednie poprawki do momentu aż osiągnę zadowalający efekt.

Po narysowaniu “jaka” z krzyżykiem na środku możemy przejść do oczu, nosa, ust i uszu.
Wystarczy ich zarys aby upewnić się że wyraz twarzy naszej postaci jest taki jakiego oczekujemy - przed dodaniem szczegółów.

Jak narysować głowę - podstawy

Nie potrzebujesz wszystkich szczegółów aby określić czy głowa wygląda dobrze, z reguły wystarczy zaznaczyć oczy usta oraz nos.

Jak narysować głowę - podstawy

Podczas rysowania oczu pamiętaj że ich kąt zmienia się wraz z kierunkiem twarzy.

Jak narysować głowę - podstawy

Rysowanie mimiki - czyli różnych wyrazów twarzy oraz oczu to temat na zupełnie osobną lekcję, dlatego też tutaj nie będę się nad tym rozwodził.

To samo dotyczy się rysowania włosów, jeśli o nie chodzi to należy pamiętać że ich linia jest nad naszym “jajkiem” ponieważ to z niego one wyrastają.

Jak narysować głowę - podstawy

W ten oto sposób nasza twarz jest gotowa, jak już wspomniałem wcześniej ta metoda pozwala nam narysować głowę pod dowolnym kątem.

Jak narysować głowę - podstawy

Najważniejsza jest tutaj umiejętności rysowania “jajka z krzyżykiem” pod różnymi kątami, czyli ustalenie  kierunku w którym postać spogląda i na jego podstawie konstruowanie kształtu głowy.

Nie ma właściwego sposobu rysowania głowy, musisz samemu spróbować różnych metod i wybrać tą odpowiednią lub stworzyć własną.

Ta metoda ma zastosowanie również podczas rysowania całych sylwetek, zaczynamy od tzw. “patyczaków” czyli szkielecików z głową w postaci “jajka” - jeśli to opanujesz to rysowanie sylwetek w różnych pozach będzie przychodzić ci z łatwością.

Oczywiście możesz zacząć od samej głowy, wypełnij cała kartkę prostymi szkicami "jajka z krzyżykiem na środku" spoglądającymi w różnych kierunkach a zobaczysz że rysowanie głowy nie będzie już takie straszne.

Pamiętaj że im lepiej umiesz rysować podstawowe kształty tym łatwiej jest ci zacząć każdy rysunek, tak więc ćwicz bo szybki szkic takiego “jajka” lub “patyczaka” możesz zrobić nawet na przysłowiowej serwetce.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania to komentarze i forum są do twojej dyspozycji, dziękuję i do zobaczenia na forum i w kolejnej lekcji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim! Udostępnij na Facebooku i Google+