Jak narysować usta krok po kroku - podstawy

Jak narysować usta krok po kroku - podstawy

W dzisiejszym poradniku dowiesz się mniej więcej z czego składają się usta i szczęka, jak narysować usta różnej maści. Usta są drugimi zaraz po oczach i brwiach, narządami dzięki którymi łatwo określić nam emocje rysowanej postaci.

Prawie każde usta potrafią być inne, jędrniejsze, bądź zapadnięte, naturalnie się uśmiechać lub mieć zapadnięte kąciki ust, bezwzględnie na płeć być bardziej zaczerwienione bądź prawie tego samego koloru co twarz.

Zaczynajmy!

Usta składają się z:
1. Filtrum (rynienka nosowa)
2. Łuk kupidyna (bądź jego brak)
3. Kontur ust
4. Górna warga
5. Kąciki ust
6. Dolna warga
7. Czerwień wargowa

Jak narysować usta krok po kroku - podstawy

Szczęka składa się z:
1. Kość szczękowa (pozostaje w bezruchu)
2. Zęby (norma to 14 dolnych i 14 górnych - nie wliczając “ósemek” tgz. zębów mądrości)
8 siekaczy (przednie) jedynki i dwójki
2 kły (przednio-boczne) trójki
4 przedtrzonowce (boczne) czwórki i piątki
2 trzonowce (tylne) szóstki i siódemki
3. Żuchwa (ruchoma - ruch pionowy i boczny)

Ciekawostka: W ujęciu anatomicznym błędem jest nazywanie żuchwy dolną szczęką, ponieważ występują dwie szczęki - lewa i prawa, poprzez pionowy podział całości szczęki, są one swoim odbiciem.

Zaczynamy tym razem od dwóch nachodzących na siebie okręgów, podzielonych pośrodku pionową linią dzięki czemu będziemy mogli ustawić symetrycznie łuk kupidyna.

 
Rysujemy linię ust zaczynając od środka, podążamy za dolną linią górnego koła, troszeczkę wyjeżdżając, a następnie łamiemy linię bardziej w dół (długość owej linij nie musi ale może być trochę dłuższa niż całość koła). Pod koniec możemy delikatnie ją podnieść by postać się uśmiechała.
 
Jak narysować usta krok po kroku - podstawy
 
 

Następnie wyznaczamy łuk kupidyna przez całą długość górnego koła, stykając najniższy jego punkt (pośrodku) z dolnym kołem. Jak i szkicujemy resztę górnej wargi, zaznaczamy w dolnej gdzie będzie się kończyć ( zarazem jest to wgłębienie pomiędzy ustami a brodą).

Jak narysować usta krok po kroku - podstawy
 

Możemy zmazać linie pomocnicze, nie będą nam już potrzebne i poprawić usta, dodać szczegóły. Górna warga w większości przypadków zawszę będzie gładsza a dolna będzie miała bardziej widoczne “łukowate kreski” które rozchodzą się pod kątem.

Jak narysować usta krok po kroku - podstawy

By uzyskać miękkie rozświetlenie na ustach użyj gumki, wpierw bardzo delikatnie pocieraj na całej długości ust (dolnej wargi) by rozświetlenie było minimalne a następnie tylko w kilku miejscach mocniej zetrzyj. Polecam do tego gumki w długopisie bądź gumkę chlebową którą można dowolnie kształtować.

Przy bardziej mangowym stylu często nie zaznacza się warg, a tym bardziej rynienki nosowej. No i oczywiście zęby, rzadko jakkolwiek zaznaczane, czasem zaś lekko przekreślone poziomą linią kończącą się niedaleko środka, a czasami, jak w serii ,,Haikyuu!” zaznaczane pionowymi liniami. Warto pamiętać iż rysując już całą twarz norma długości ust, wynosi tyle co odstęp pomiędzy dwojgiem źrenic.

Jak zwykle, jest to tylko jedna z wielu propozycji narysowania ust, gdy już się wprawicie nie będziecie mieli problemu by odpuścić sobie owe kółka bądź inne pomocnicze kształty.

Podziel się z nami tym co udało ci się wynieść z tego poradnika, na forum, nie bój się zapytać tam jeśli masz jakieś pytania. Dzięki za Twój czas i widzimy się w następnej lekcji!


Do zobaczenia, Recorded

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim! Udostępnij na Facebooku i Google+