Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Z tej lekcji dowiesz się jak narysować stronę mangi krok po kroku.

Przed rozpoczęciem rysowania strony powinieneś wiedzieć co chcesz na niej przedstawić.
Należy wziąć pod uwagę to, ile uda ci się zmieścić na jednej stronie - zachowując jakąś sensowną budowę.

Jedna strona mangi z reguły zawiera nie więcej niż jeden moment, dlatego też ważniejsze wydarzenia rysuje się na podwójnych stronach, lub za pomocą jednego rysunku na całą stronę.

Dobrze jest wziąć to pod uwagę podczas tworzenia historii naszej mangi - skoro o tym mowa powinieneś sprawdzić te kilka porad na temat tworzenia historii dla twojej mangi.

Oczywiście nie potrzebujemy nie wiadomo jak długiej historii aby narysować mangę, możemy narysować coś co zmieści się zaledwie na dwóch stronach.

Moim skromnym zdaniem rysowanie stron to najlepsza metoda na to aby nauczyć się rysować mangę -
w końcu rysujemy mangę.

Nadszedł czas aby zając się praktyczną częścią lekcji, czyli rysowaniem strony.

Rysowanie stron mangi jako ćwiczenie

Na potrzeby lekcji postanowiłem narysować jedną stronę - nie jest ona częścią większej historii.
Jest to jedno z ćwiczeń które lubię wykonywać - losowo wybieram stronę z mangi którą aktualnie czytam i wykorzystuję układ paneli z tej strony.

Czasem specjalnie szukam jakiegoś ciekawego układu paneli - w ćwiczeniu chodzi o to aby narysować coś zupełnie nowego i interesującego w tych panelach.

Ćwiczenie to pobudza kreatywność a przede wszystkim pozwala poczuć się jak autor, który musi się zastanowić nad tym jak - w interesujący sposób przedstawić historię swojej mangi, tak aby czytelnicy czekali na więcej.

Jeśli chcesz wyciągnąć maksimum z tego ćwiczenia to rysuj postacie w ciekawych pozach (z widocznymi dłońmi XD), odpowiednią mimiką itp., pojazdy, sceny plenerowe no i oczywiście stwórz wszystko w kolorze - wówczas będziesz musiał użyć wszystkich swoich umiejętności aby to osiągnąć.

Odpowiedni układ paneli

Jeśli jednak nie ćwiczysz tylko rysujesz jedną ze stron swojej mangi to musisz w jakiś sposób znaleźć odpowiedni układ paneli dla tego, co chcesz przedstawić.

Niezawodnym sposobem aby to osiągnąć są tzw. miniaturki - czyli rysowanie miniaturowych stron z samym układem paneli, w ten sposób szybko stworzysz kilka wariantów i będziesz mógł wybrać ten najlepszy. 

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Pierwszy szkic

Po wyborze układu paneli możemy rozpocząć szkicowanie, największa uwagę na tym etapie zwracam na to, jak ułożone są panele - nie zapominając przy tym o dialogach.

Przed rysowaniem paneli, dodaję marginesy na 1cm - ponieważ rysuję w Photoshopie prowadnice (linie pomocnicze) pomogą mi w rysowaniu paneli bez wychodzenia na margines.

Panele narysowałem na osobnej warstwie, następnie dodałem efekt wypełnienia czerwonym kolorem. 

Szkicuję na warstwie pod panelami więc zawsze widzę to gdzie się znajdują - po narysowaniu paneli szkicuję to co będzie się znajdować na każdym z nich.

Podczas pierwszego szkicowania nie muszę się zbytnio przykładać jednak wolę narysować dokładniejsze postacie aby zobaczyć, jak wszystko się komponuje.

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Szkic jest już gotowy i przedstawia to jak ma wyglądać moja strona, z reguły nie szkicuję na zupełnie białej stronie. Umieszczenie dużych bloków z bazgrołami w tle sprawia że strona jest wypełniona i nie gnębi nas myśl o jej zapełnieniu. Dodatkowo czasem zdarzają się szczęśliwe wypadki podczas rysowania i widzimy jakiś kształt w tym zlepku kolorów.

Rysowałem za pomocą tabletu i pędzla Painter 12 Camelhairbrush, jest to jedyny pędzel (poza domyślnymi) którego używam do rysowania.

Dokładniejszy szkic

Kiedy jesteśmy zadowoleni z pierwszego szkicu możemy zacząć go rozbudowywać, dodając detale. Na tym etapie rysowania strony staram się wykonać bazę do rysunku na czysto.

Rysujemy włosy i inne niezbędne detale, których kontury posłużą nam do narysowania końcowych linii.

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Inkowanie

Inkowanie to etap na którym używamy wykonanych wcześniej szkiców do narysowania końcowych linii.

Krycie warstwy ze wstępnym szkicem ustawiamy na 50% a końcowe linie rysujemy na nowej warstwie, umieszczonej wyżej.

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Detale

Kiedy zakończymy etap inkowania pozostaje nam dopracowanie detali, tutaj w zasadzie nie ma ograniczeń i można je rysować praktycznie w nieskończoność.

Jednak na potrzeby tej lekcji nie rysowałem zbyt wielu detali gdyż jest to temat na inną lekcję - teraz skupiamy się tylko na ogólnym procesie rysowania strony mangi.

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Po narysowaniu detali nadszedł czas na dodanie tekstu - używam czcionki Wildwords a przy ustawianiu tekstu pomagają mi prowadnice.

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Ostatnie poprawki

Kiedy poziom detali uznasz za odpowiedni pozostaje poprawienie ramek paneli, oraz ewentualnych niedoróbek i strona naszej magi jest gotowa.

Oto efekt końcowy:

Jak rysować Mangę - rysowanie strony krok po kroku

Stronę mangi można rysować na wiele sposobów i tak naprawdę, każdy z was powinien robić to, tak jak jest mu wygodnie a wszelkie poradniki traktować jedynie jako wskazówki.

Mimo wszystko mam nadzieję że z tej lekcji dowiedziałeś się trochę więcej na temat tego jak rysować mangę. Jeśli masz jakiekolwiek pytania to komentarze i forum są do twojej dyspozycji, tak więc dziękuję i do zobaczenia na forum i w kolejnej lekcji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim! Udostępnij na Facebooku i Google+