Jak lepiej rysować - użyj tych 4 prostych ćwiczeń aby lepiej rysować

Jak lepiej rysować - Kurs Manga dla początkujących

Czy chciałeś kiedyś narysować coś fajnego, ale z jakiegoś powodu efekt końcowy był zupełnie inny od tego co sobie wyobrażałeś? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie jest sedno sprawy?

Dzisiaj zdradzę ci co jest kluczem do tego wszystkiego, poznasz też szalenie praktyczne ćwiczenia, które pozwolą ci znacząco poprawić swoje umiejętności jeszcze dzisiaj.

Do rzeczy:

Żle wyglądający rysunek to taki który nie stosuje perspektywy, w którym proporcje postaci są jakieś dziwne, kolory nie oddają oświetlenia, głębi itp. wszystko to sprawia że rysunek jest "płaski" i nie atrakcyjny.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki to tak zwane kluczowe zasady rysunku, takie jak:

  1. Perspektywa
  2. Anatomia
  3. Oświetlenie
  4. Kompozycja

To właśnie dzięki nim będziesz w stanie tworzyć zachwycające dla oka rysunki.

Jak uczyć się rysować, tak aby osiągać jak najlepsze rezultaty?

Otóż znam dwie metody nauki rysowania.

Pierwsza z nich to tzw. rysowanie ze wzroku (chyba każdy tak zaczynał). 

Polega ona na tym że najpierw patrzę na to co chcę narysować a następnie staram się to narysować, kiedy coś nie wychodzi to rysuję to wiele razy, za każdym razem starając się lepiej to narysować - kopiujemy i poprawiamy do momentu aż efekt będzie satysfakcjonujący.

Druga - według mnie poprawna metoda to rysowanie w trój wymiarze, tak to to nudne rysowanie sześcianów i sfer w przestrzeni 3D.

W tym przypadku kluczem jest to, że aby narysować coś w trój wymiarze trzeba znać proporcje oraz perspektywę, tak aby daną rzecz poprawnie umieścić w trój wymiarze.

Przewagą tej metody jest to że kiedy już wiemy jak poprawnie rysować w 3D to automatycznie proporcje i perspektywa są odpowiednie a wtedy pozostaje nam jedynie ustalić punkt padania światła, dodać cienie i jesteśmy w domu :)

Wszystko to opiera się na dwóch bardzo ale to bardzo ważnych pojęciach nauce i zrozumieniu - łącząc te dwa zagadnienia nie będziesz musiał zgadywać podczas ryowania, ponieważ będziesz wiedział jak dany obiekt umieszczony jest w trój wymiarowej przestrzeni oraz jak narysować cień kiedy światło pada z tego lub innego miejsca.

Jak lepiej rysować - Kurs Manga dla początkujących

Jest to ważna część, ponieważ kiedy wiesz jak narysować podstawowe formy możesz na ich bazie budować te bardziej złożone, tak więc zamiast rysowania tego samego w kółko, rysujesz raz i twój rysunek powinien wyglądać dobrze ponieważ zastosowałeś kluczowe zasady rysunku.

Ale wiesz co jest w tym najlepsze?

Gdy się ich nauczysz są łatwe do zastosowania i strach przed rysowaniem praktycznie znika.

Pamiętaj że wszystko opiera się na nauce i zrozumieniu, kiedy zaczniesz się zastanawiać i zrozumiesz jak działają różne rzeczy to będziesz w stanie narysować wszystko - niezależnie od tego czy będzie to miasto, postać czy zwierzę.

Rysowanie ze wzroku jest przerażające ponieważ rysując coś, czego wcześniej nie rysowaliśmy zawsze zaczynamy od zera.

Jeśli natomiast znasz zasady rysunku to w zasadzie zaczynasz rysować od około 80% dlatego że wiesz jak szybko dojść do tych 80% i tylko te pozostałe 20% wymaga ciężkiej pracy.

Ale jest też haczyk.

Nauka rysowania wymaga wielu ćwiczeń i “talent” nie ma tu nic do rzeczy - każdy może się tego nauczyć, wszystko zależy od tego ile zaangażowana w to włoży.

Czytaj też: Jak uczyć się rysować

Nie martw się, jestem tutaj aby ci pomóc. Jedyne, co musisz zrobić, to poświęcić kilka minut swojego dnia i wykonać zestaw kilku praktycznych ćwiczeń które przygotowałem poniżej.

Podstawowe techniki rysowania

Jeśli chcesz rysować jak zawodowcy musisz nauczyć się postrzegać rzeczy w uproszczeniu i być w stanie rozbić je na czynniki pierwsze, tak abyś mógł przenieść je na papier.

Tego jak rozbić obiekty do ich najbardziej uproszczonych form dowiesz się wykonując ćwiczenia. Pomogą ci one również w późniejszym rozbudowaniu tych form.

Natomiast korzystając z długopisu, zbudujesz pewność siebie podczas ich rysowania.

Jeśli jednak chcesz rysować bardzo dobrze musisz poświęcać temu jak najwięcej czasu i codziennie ćwiczyć ponieważ opanowanie nowej umiejętności wymaga wielu godzin treningu.

Trening jest prawdziwym kluczem - często słyszymy: "naturalny talent", “wiesz ktoś jest po prostu utalentowany” - to nie jest to, chodzi o trening.

“Każdy może się tego nauczyć, wszystko zależy od tego ile zaangażowana w to włoży.”

Podsumowując:

Rysuj czymś co zostawia nie zmazywalne linie (długopis, piuro, pisak), chodzi o to aby widzieć błędy podczas rysowania - pomoże ci to zbudować pewność siebie, pewność siebie sprawia że linie które rysujesz są dokładnie tam gdzie chcesz aby się znalazły. 

Nie będę cię jednak oszukiwał, będziesz popełniał błędy - rysowanie nie jest to proste i jego opanowanie wymaga czasu.

Jednak nie powinieneś czuć się gorszy kiedy nie będzie ci wychodzić - powinno tak być ponieważ jest to część procesu uczenia się a linie pokażą ci twoje błędy.

Pamiętaj że popełnianie błędów, akceptowanie ich i podąrzanie dalej jest tutaj kluczowe.

Jak ćwiczyć rysowanie

Wykonywanie ćwiczeń pomoże ci rozwinąć umiejętność szkicowania i swobodnej kontroli nad tym, czym rysujesz.

Dzisiaj zaczniemy od podstaw w obchodzeniu się z przyborem do rysowania.

Podczas wykonywania ćwiczeń powinieneś trzymać swój długopis, pisak itp. pionowo (pod kątem 90 stopni), nie przechylaj go na boki tak aby zminimalizować opór z papierem - twoje ruchy muszą być płynne a trzymanie pionowo w tym pomaga.

Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepszą kontrolę nad piórem będziesz mieć a twoje umiejętności ulegną poprawie.

Tak jak powiedziałem wcześniej rysowanie bez zmazywania pomaga budować pewność siebie.
Nie mówię jednak, że jest to jedyny sposób rysowania i powinieneś samemu sprawdzić co działa w twoim przypadku - jeśli coś nie działa to tego nie stosuj.

Lina - czyli jak odręcznie rysować proste linie

Krótka linia - narysuj krótką linie, następnie narysuj w tym samym miejscu kolejne linie jeszcze 8 razy bez rozmazywania.

Chodzi o kontrolę - musi to być jedna linia 8 razy pod rząd w tym samym miejscu, prędkość z jaką rysujesz powinna być odpowiednia.

Jeśli zrobisz to za szybko narysujesz linie wszędzie na około, jeśli natomiast za wolno to twoja ręka będzie drżeć i narysujesz niedokładne linie.

Kiedy skończysz krótką linie wykonujesz to samo tylko tym razem rysując średniej długości linię np. na pół strony.

Po skończeniu średniej linii przyszła pora na pełną szerokość np. całej strony na jakiej rysujesz - pamiętaj bez linijki, wszystko ręcznie.

Jak lepiej rysować - Kurs Manga dla początkujących

Podczas tego ćwiczenia będziesz się mylił wiele razy, będziesz sfrustrowany i zły na to że ci nie wychodzi ale nie przerywaj i ćwicz dalej - tylko tak będziesz lepszy.

Z biegiem czasu poczujesz się tak jak byś stał w miejscu (nic nowego się nie ucząc), pamiętaj jednak że praktyka czyni mistrza a im więcej ćwiczysz tym łatwiejsze się coś staje.

Łuk - ćwiczymy szybkie i zdecydowane ruchy

W przypadku tego ćwiczenia zasada jest taka sama sama jak z linią, różnica polega na tym że rysujemy łuki zamiast linii.

  1. Krótki łuk, 8 razy.
  2. Średni łuk (pół strony).
  3. Długi łuk (cała strona).

Jak lepiej rysować - Kurs Manga dla początkujących

Możesz zmieniać kierune łuku rysując go raz do góry, a raz w dół - celem tego ćwiczenia jest powtarzalność i umiejętność rysowania tych samych linii za każdym razem.

Być może teraz - kiedy próbujesz narysować kształt starasz się to zrobić wieloma małymi liniami wykonując przy tym wiele ruchów ręką.

Ja mówię tutaj o jednym ruchu - zrób to raz, w ten sposób zbudujesz pewność siebie podczas rysowania a prędkość z jaką rysujesz również ulegnie poprawie.
Dzięki temu nie będziesz musiał siedzieć i myśleć nad tym jak powinieneś coś narysować - po prostu o tym pomyślisz i zobaczysz że twoja ręka już to narysowała.

Czytaj też: Jak skutecznie uczyć się rysować w domu

Fale - ćwiczenie umiejętności płynnego rysowania

Tak samo jak w przypadku dwóch poprzednich ćwiczeń, powtarzalność rysowanego kształtu jest kluczowa.

  1. Krótka fala, 8 razy.
  2. Średnia fala (pół strony).
  3. Długa fala (cała strona).

Jak lepiej rysować - Kurs Manga dla początkujących

Im bardziej pofalowana linia tym trudniejsza, pownieneś również zmieniać sposób pofalowania linii. Dzięki temu za każdym razem twój mózg i ramię będzie stawać przed nowymi wyzwaniami.

Czas na główną atrakcję:

Nadeszła pora na to co będzie sprawiać ci kłopoty za każdym razem, nawet kiedy będziesz rysował już całkiem dobrze - czyli elipsy.

Elipsy i ich odręczne rysowanie zawsze będzie trudne a znajdują się one we wszystkim co będziesz czciał narysować - rzeczy mechaniczne, rośliny, zwierzęta, czołgi, samoloty, wszystko to zawiera elipsy i okręgi.

Skoro mowa o kształtach to musisz poznać te pięć podstawowych form:

Okrąg, walec, sześcian, stożek i piramida - znając te pięć kształtów nie będzie niczego czego nie był byś w stanie narysować.

Każdą z tych form możesz rozbudować i przekształcić w kształt którego potrzebujesz aby narysować np. żyrafę, czołg - cokolwiek.

Jedak teraz nadszedł czas na ćwiczenie rysowanie okręgów i elips - przypominam że jest to najtrudniejszy kształt do narysowania.

Elipsy i okręgi - jak narysować okrąg bez użycia cyrkla

Na potrzeby tego ćwiczenia narysuj pionową linie a następnie kilka poziomych - będą to twoje prowadnice. (możesz też ćwiczyć rysowanie w zeszycie w linie)

Narysuj pierwszy okrąg tak aby zmieścić się w prowadnicach. (lub liniach jeśli rysujesz w zeszycie) 

Narysuj kolejny okrąg zaraz obok i kontynuj tak aby wypełnić cały rząd - zmieniaj skalę, rysuj mniejsze i większe.

Jak lepiej rysować - Kurs Manga dla początkujących

Kiedy skończysz rysować okręgi ćwicz elipsy w ten sam sposób i wypełnij całą stronę - nie musisz się śpieszyć, daj sobie czas.

Po okręgach i elipsach ćwicz dalej, narysuj okrąg - dodaj linię na środku a następy okrąg narysuj tak aby stykał się z tą linią. Kontynuuj w ten sposób aż uzupełnisz cały rząd.

Ćwicz każdego dnia - nie będzie to łatwe. (na początku)

Technika rysowania elips i okręgów

Jeśli chodzi o rysowanie okręgów i elips to najlepiej jest najpierw wykonać ruch na sucho a linię narysować dopiero kiedy jest się pewnym kształtu.

Podczas ćwiczeń powtórz kila razy ruch ręką a kiedy jesteś pewien umieść długopis na kartce i popraw kształt lekko klika razy a następnie dociśnij tak aby narysować końcową linię.

W tym przypadku narysowanie kilku linii nie jest problemem ponieważ chodzi o to aby nauczyć się rysować porządne okręgi a próba zrobienia tego za jednym zamachem na początku z pewnością ci nie wyjdzie.

Ćwicz w ten sposób na każdym kawałku papieru jaki znajdziesz, po prostu rysuj okręgi i elipsy. Powtarzaj wszystkie te ćwiczenia - są one świetną rozgrzewką przed rysowaniem, jak również dobrym sposobem na zabicie nudy lub aby zapełnić kartkę kiedy nie wiesz co narysować.

Czytaj też: Jak skutecznie ćwiczyć rysowanie w domu

Pozycja ręki podczas rysowania

Możesz się równeż zastanawiać gdzie najlepiej jest umieścić rękę, otóż ja używam nadgarstka podczas rysowania małych elips - łokieć trzymam podniesiony. 

Natomiast przy rysowaniu większych robię zamianę - podniosę rękę i użyję łokcia tak aby mój nadgarstek był uniesiony i nie dotykał kartki.

Często używam też całej ręki aby móc wykonać pełny zakres ruchu, wszystko zalezy od wielkości kształtu który chcę narysować.

Zadanie

Linie, łuki, fale i elipsy to twoje zadanie na dzisiaj - nie przestawaj ćwiczyć aby stawać się lepszym.
Na te ćwiczenia nie ma limitu stron, im więcej tym lepiej.

Zapełnienie 6 stron w ciągu tygodnia to minimum, ale to tylko minimum a minimalna ilość nigdy nie jest wystarczająco dobra jeśli naprawdę chcesz być w czymś dobry - ćwicz więcej.

Ćwicz również rysowanie pięciu podstawowych form, tak aby nie sprawiały ci one problemu podczas rysowania bardziej zaawansowanych kształtów.

Podsumowanie

Zacznij już teraz i ćwicz dużo - na początek to wystarczy ponieważ musisz zabrać się za to krok po kroku, więc baw się tym i do zobaczenia w następnej lekcji.

Chcąc narysować mangę musisz być w stanie narysować wszystko, budynki, ludzi, przyrodę itp. ja używam tego typu ćwiczeń aby nie wyjść z wprawy.

Ponadto nie zawsze mamy chęć, czas lub pomysł na wykonanie pełnej ilustracji czy rysunku a kawałek papieru na szybki szkic zawsze się gdzieś znajdzie.

Mam nadzieję że spodobała ci się ta lekcja - jest to zaledwie wstęp który pozwoli ci się zapoznać z przyborami do rysowania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapytaj, komentarze i forum są do twojej dyspozycji, tak więc dziękuję i do zobaczenia później.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim! Udostępnij na Facebooku i Google+