Jak skutecznie uczyć się rysować w domu

Jak skutecznie uczyć się rysować w domu - Kurs Manga dla początkujących

Witaj, zapewne postanowiłeś uczyć się w domu i zastanawiasz się od czego zacząć lub na co zwrócić szczególną uwagę?

Dzisiaj poznasz 15 kluczowych kwestii, które zmienią sposób, w jaki podchodzisz do nauki rysowania w domu.

Z ostatniej lekcji dowiedziałeś się ile czasu potrzebujesz na naukę rysowania, oraz to jak uczyć się w domu - tak aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Jednak podczas nauki rysowania w domu czeka na ciebie wiele pułapek, dlatego też poniżej przedstawiam listę rzeczy których powinieneś unikać.

Rzeczy, których należy unikać podczas nauki w domu.

Spędzasz zbyt dużo czasu oglądając tutoriale, zamiast ćwiczyć.

To chyba jedno z najczęstszych - oglądasz masę tutoriali od tych wszystkich świetnych artystów, ale nie wykonujesz żadnych ćwiczeń lub prac domowych tam zawartych, tylko oglądasz kolejne - i tak przez wiele godzin.

Oglądanie tutoriali absolutnie nic ci nie daje jeśli nie wykonujesz ćwiczeń. Możesz sobie wmawiać że jest to część nauki ponieważ przyswajasz informacje - być może tak jest, jednak jeśli nie zastosujesz ich w praktyce to absolutnie nic ci to nie daje.

Tak więc pilnuj swojego czasu, jeśli spędzasz po 5 - 6 godzin na oglądaniu tutoriali to nie jest to nauka, tylko oglądanie filmików.

Możesz obejrzeć tysiące filmików autorstwa najlepszych artystów, przedstawiające rozmaite techniki - od tych najprostszych po te najbardziej skomplikowane, jednak jedyne co robisz to tylko oglądasz filmiki.

Każdy może obejrzeć filmik, różnica polega na tym, czy rzeczywiście wykonujesz ćwiczenia o których mowa, tworzysz prace na temat tam zawarty, wkładasz odpowiednią ilość godzin?

Jeśli tak, to dopiero teraz się uczysz.

Szukanie i zbieranie tutoriali oraz materiałów pomocniczych.

Ten przykład nawiązuje do poprzedniego, z tą różnicą że więcej czasu zajmuje ci szukanie i zbieranie materiałów do nauki zamiast faktycznego ćwiczenia - bo przecież te materiały przydadzą się później, czyli nigdy.

Tak więc jeśli uczysz się samodzielnie to najpierw zdecyduj czego chcesz się nauczyć, zaplanuj odpowiednią ilość czasu i dopiero później poszukaj materiałów - nie przed.

Przesiadywanie na stronach społecznościowych.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać że strony społecznościowe to zjadacz czasu,
powinieneś pilnować tego ile ci go zjadają.

Ilość czasu poświęconego na przesiadywanie na stronach społecznościowych nie powinna być większa niż ilość czasu poświęconego na ćwiczenia.

Robienie czegokolwiek, aby uniknąć odrabiania pracy domowej.

Wynajdywanie wymówek, że to co zamierzam teraz zrobić jest jak nauka np. “w końcu oglądam film o rysowaniu.” Ludzki umysł jest świetny w tworzeniu wymówek, ale jeśli nie wykonujesz faktycznej pracy to nic ci to nie daje.

Tak więc uświadom to sobie i bądź ze sobą szczery.

Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść

Kiedy uczysz się na własną rękę, to na początku nie koniecznie potrzebujesz zbyt wielu porad - internet zaleje cię masą porad i wskazówek.

W zasadzie to ja właśnie to robię, jednak mam nadzieję że robię to w należyty sposób - w internecie możesz znaleźć wiele rzeczy na temat tego jak coś robić lub jak czegoś nie robić.

Jeśli dopiero zaczynasz to wybierz jedną czy dwie porady od artystów których lubisz i się ich trzymaj. Nie potrzebujesz sześciu kucharek w kuchni, ponieważ mając ich za dużo możesz poczuć się zdezorientowany i skończyć głodny.

Informacji jest bardzo dużo, a prawdę mówiąc nie ma właściwej lub niewłaściwej metody rysowania - jeśli przynosi rezultaty to tylko to się liczy.

Tak więc trzymaj się swojej rutyny i poświęcić odpowiednią ilość czasu, nie musisz słuchać zbyt wielu osób.

Wliczając w to mnie, jeśli nie chcesz czytać dalej, wyłącz tą stronę i zabierz się za 5 - 6 godzin rysowania a i tak staniesz się lepszy, ta lekcja tego nie zmieni.

Przestań szukać wymówek

Chodzi mi o innego rodzaju wymówki, w stylu:

Nie rysuję, bo brzydko rysuję - to tak jakby ktoś czekał na jakąś magiczną formułę która nauczy go rysować ładnie, dopóki się to nie stanie, to nie będzie ona rysować bo rysunki są brzydkie.

To tylko wymówka, aby nie rysować - jeśli lubisz rysować to powinieneś rysować niezależnie od tego jak wyglądają twoje rysunki, jednak o tym za chwilę - przedstawię listę rzeczy na których się skupić kiedy dopiero zaczynasz.

Musisz przeznaczyć czas na rysowanie, kolejną wymówką jest to że nie mam odpowiednich przyborów - nie mam tabletu dlatego nie mogę rysować.

To jest tak niedorzeczna wymówka, ponieważ jedyne czego potrzebujesz to kartka na której możesz coś narysować (wystarczy tylko jedna czysta strona) i coś do rysowania.

Tak więc przybory, których potrzebujesz do ćwiczeń zakupisz najprawdopodobniej za mniej niż 5 złotych.

Jeśli natomiast kupisz paczkę papieru do ksero to starczy ci na cały rok, jak nie dłużej - poważnie, tak więc koniec wymówek które powstrzymują cię przed rysowaniem.

Nie ma magicznej pigułki

Nie istnieje żadna magiczna formuła, zestaw pędzli, narzędzie, program graficzny czy tutorial - które w mgnieniu oka sprawią że nauczysz się rysować.

Nie ma nic co mogę ci powiedzieć, że staniesz się od tego od razu lepszy, chciałbym aby tak było jednak nie ma czegoś takiego jak droga na skróty.

Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej, musisz włożyć setki godzin aby być naprawdę dobrym - jeśli nie włożysz godzin nie będziesz lepszy.

Wydrukuj sobie to zdanie i postaw na biurku, tak abyś mógł na to spojrzeć i zadać sobie pytanie, czy to co teraz robię jest faktyczną nauką rysowania?

Rzeczy, na których należy się skupić podczas nauki w domu.

Skoro wspomniałem już o rzeczach których należy unikać podczas nauki rysowania w domu, to teraz zajmijmy się tym nad czym powinieneś się skupić.

Zacznij od czegoś czym się interesujesz

Jeśli dopiero zaczynasz to rozpocznij od tematu, który Cię interesuje - po prostu rysuj, nawet jeśli twoje rysunki nie wyglądają dobrze.

Rysuj to co lubisz, na początku nie ma dobrego i złego tematu do rysowania - jeśli lubisz statki kosmiczne to rysuj je, nawet jeśli lubisz półnagie dziewczyny z ogromnymi mieczami.

Jeśli lubisz coś rysować to rysuj, zrób wszystko aby zacząć rysować, ja zaczynałem od rysowania komiksów z batmanem - całe zeszyty komiksów z batmanem :)

Nie ma to znaczenia, ponieważ jeśli przykładasz ołówek do papieru i angażujesz mięśnie, oczy oraz mózg  to wykonujesz pierwszy krok w kierunku stania się wymarzonym artystą - czyli musisz lubić rysować.

To na rysowaniu będziesz spędzać ogromną ilość czasu, dlatego też musisz lubić rysować. Tak więc zacznij od tego co lubisz, nie potrzebujesz nikogo, kto powie ci co powinieneś rysować.

Kiedy ktoś ci powie że powinieneś zacząć od czegoś czego nie lubisz rysować to nie rysuj tego, na początku musisz zbudować swój poziom zainteresowania rysowaniem jako takim.

Jeśli lubisz rysować kosmitów to zrób to - na początku nie jest to złe, kiedy będziesz rysował to spróbuj zapełnić całe strony.

Wyznacz sobie cel np. 5 stron tego co Cię interesuje i rysuj każdego dnia przez pewien czas. W ten sposób oswoisz się z metodą nauki, harmonogramem ćwiczeń i zakochasz w rysowaniu ;)

Kiedy postanowisz że rysowanie jest tym co chcesz robić i być w tym naprawdę dobry to będziesz mógł skupić się na prawdziwej nauce.

Jednak pierwszym krokiem jest po prostu rysowanie - możesz tworzyć fanart-y, jeśli chcesz narysować postać z ulubionej mangi lub anime to śmiało.

Na początku musisz pokochać rysowanie, ja rysowałem Naruto - nie pamiętam już ile razy.
Kiedy pokochasz rysowanie to przyszedł czas na prawdziwą naukę i samodyscyplinę, czyli musisz nauczyć się “Podstaw Rysunku”.

Naucz się podstaw rysunku

Mówię poważnie, musisz naprawdę się ich nauczyć - nauka podstaw jest super nudna, ciężka do opanowania, wymaga wiele czasu i nie ma drogi na skróty.

Jednak jeśli chcesz być dobry to musisz nauczyć się podstaw, takich jak anatomia, perspektywa, światłocień i kompozycja.

Są to podstawy rysunku i jeśli uczysz się samodzielnie ok 5 - 6 godzin dziennie to opanowanie ich prawdopodobnie zajmie ci co najmniej 6 miesięcy i jest to czas który musisz na nie przeznaczyć.

Nie możesz ich pominąć, początkujący mogą nie zauważyć braku tych podstaw w rysunku, jednak osoby które je opanowały dostrzegą to w ciągu kilku sekund.

Jeśli twojej pracy brakuje podstaw to wszystko inne schodzi na drugi plan, kiedy np. perspektywa lub proporcje są złe to niezależnie ile pracy włożysz w dopracowywanie rysunku to zawsze coś z nim będzie nie tak.

Musisz najpierw opanować podstawy, kiedy będziesz nad nimi pracował przez co najmniej pół roku to twoje rysunki będą poprawne.

Artyści których podziwiasz tak właśnie robią, jeśli patrzysz na pracę takiego artysty to opiera się ona na wielu warstwach podstaw, takich jak perspektywa, anatomia, kompozycja itd.

To wszystko sprawia że ta praca wygląda tak zachwycająco - w porównaniu do pracy kogoś kto ich nie zna.

To tak jakbym ja miał spróbować mówić po japońsku nie znając tego języka, “Honda, suzuki, sony, arigato!”, dla kogoś kto nie zna japońskiego może to brzmieć, tak jakbym go znał, natomiast ktoś kto się nim posługuje wie że jest to stek bzdur.

Tak więc poprawną metodą nauki języka japońskiego byłoby rozpoczęcie od podstaw, czyli poznanie liter, ich zapisu, wymowy oraz tego co znaczą a dopiero później użycie ich w zdaniu.

Tak samo z rysunkiem, poznaj wszystkie podstawy i użyj ich do tworzenia czego tylko zapragniesz - temat nie ma znaczenia ponieważ wszystko zawsze opiera się na tych samych podstawach.

Nie potrzebujesz krytyki, kiedy się uczysz

Czasem krytyka może cię zniechęcić, zwłaszcza kiedy nie jesteś na nią gotowy.
Kiedy prosisz o krytykę kogoś zaawansowanego to będzie ona w większości przypadków taka sama, czyli:

“Hej, idziesz w dobrym kierunku jednak musisz jeszcze popracować nad podstawami, (anatomią, perspektywą itp. coś z czym masz problemy)” Taka krytyka może cię zdemoralizować - w zależności od tego jak sobie radzisz z krytyką.

Zamiast tego po prostu pracuj nad podstawami, w swoim tempie - upewnij się że poświęcasz wystarczającą ilość godzin i zacznij się rozwijać.

Z biegiem czasu, jak będziesz coraz lepszy to zaczniesz dostrzegać błędy samodzielnie i nikt nie będzie musiał ci mówić że coś w podstawach twojej pracy jest nie tak.

Drobne rzeczy, które poprawiają motywację do pracy

Otocz się motywującymi rzeczami, ulubione mangi, słuchanie muzyki - coś co poprawi twój nastrój. 

Staraj się trzymać porządek na biurku, tak aby nie zostać zniechęconym przez bałagan.
Rysowanie w grupach też potrafi być motywujące.

Nie daj się zniechęcić

Nauka nie jest łatwa, tak więc nie daj się zniechęcić innym osobom - pamiętaj że jeśli poświęciłeś wczoraj 5 - 6 godzin na naukę to właśnie zostawiłeś w tyle tysiące osób, które chcą być tak dobre jak ty.

Powiedzmy że wczoraj 1000 początkujących osób próbowało stać się lepszym artystą, myślę że spośród tego tysiąca osób, liczba tych które poświęciły 5 - 6 godzin na faktyczną pracę i naukę nie jest większa niż 50 - zapewne dużo mniejsza.

Tak więc jeśli jesteś pośród tych 50 to właśnie zostawiłeś w tyle 950 osób, które nigdy cię nie dogonią, jeśli natomiast próbujesz się uczyć przez 10 - 12 godzin to jesteś w bardzo małej grupie tych osób, które staną się najlepsze z najlepszych.

Nie złość się

Stanie się najlepszym nie jest łatwe i wymaga ogromnego wysiłku, tak więc jeśli myślisz że nie jest to możliwe i chcesz się poddać to po prostu zacznij coś rysować - nie przestawaj.

Przeznacz odpowiednią ilość godzin a staniesz się lepszy i przezwyciężysz wszystkie przeszkody.

Zwolnij

Zwolnij i rysuj poprawnie, jeśli nie znasz podstaw to próba szybkiego rysowania nic ci nie da, ponieważ aby szybko i poprawnie rysować musisz mieć opanowane podstawy.

Jeśli widzisz że ktoś coś szybko tworzy, to opiera się to na latach doświadczenia - których nie masz na początku, tak więc zwolnij.

Zamiast próbować zrobić coś szybko, poświęć dużą ilość czasu na zrozumienie i poprawne wykonanie, tego co chcesz zrobić - np. perspektywy.

Dzięki temu nauczysz się nieporównywalnie więcej w porównaniu do szybkiego szkicu ze złą perspektywą, anatomią i wszystkim po kolei.

Powinieneś być dumny, jeśli coś zajmuje ci dużo czasu - oznacza to że faktycznie włożyłeś pracę i naprawdę się uczysz.

Otaczaj się pozytywnymi osobami

Jak wspomniałem wcześniej, rysowanie w grupach potrafi być motywujące jednak jest też druga strona, jeśli osoby z którymi przebywasz próbują odciągnąć cię od ćwiczeń to daleko nie zajdziesz.

Jeśli całą grupą postanowicie razem rysować przez 5 - 6 godzin to nawet nie zorientujesz się kiedy ten czas minie :)

Pamiętaj że przede wszystkim musi sprawiać ci to przyjemność, jeśli masz to robić przez tak długi czas.

Podsumowanie

Nauka wymaga wiele czasu, dlatego też musisz mieć pewność że każda chwila, którą na nią poświęcasz przybliża cię do celu.

Dlatego też kiedy się uczysz musisz być skupiony i w pełni zaangażowany - mieć swoje miejsce do nauki, oraz czas który ci to umożliwi.

Teraz kiedy już wiesz, ile tak naprawdę zajmuje nauka rysowania i jak podejść do nauki rysowania w domu, nadszedł czas abyś zobaczył jak wykonywać pracę domową, tak aby nauczyć się z niej jak najwięcej.

Tak więc do zobaczenia w następnej lekcji na temat tego jak uczyć się rysować w praktyce.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapytaj, komentarze i forum są do twojej dyspozycji, tak więc dziękuję i do zobaczenia w następnej lekcji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim! Udostępnij na Facebooku i Google+