Jak uczyć się rysować

Jak uczyć się rysować - Kurs Manga dla początkujących

Wiesz jak to jest gdy chcesz narysować coś z wyobraźni, jednak po chwili zdajesz sobie sprawę, że zupełnie nic ci nie wychodzi? Czy czujesz że stoisz w miejscu?

Dzisiaj zdradzę ci najbardziej efektywną metodę nauki jaką znam, dowiesz się co zrobić, aby nauka rysowania każdej nowej rzeczy nie była już straszna.

Witaj, w nowym roku!

Zapewne zastanawiasz się dlaczego ostatnio nie pojawiały się nowe lekcje?

Jakiś czas temu postanowiłem nauczyć się rysować postacie z wyobraźni, chcąc to osiągnąć zacząłem szukać sposobu na szybkie opanowanie anatomii i tworzenie dynamicznych sylwetek.

Po przetestowaniu różnych metod, obejrzeniu masy filmików zebrałem przydatne informacje i stworzyłem system, dzięki któremu uczę się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

W rezultacie postanowiłem nieco zmienić formę lekcji, tak aby stały się bardziej praktyczne.
Temat jest na tyle obszerny że przedstawienie całej koncepcji zajmie jeszcze dwie kolejne lekcje.


Ta pierwsza lekcja obejmuje to, ile czasu potrzebujesz na naukę oraz jak uczyć się w domu - tak aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Z drugiej lekcji dowiesz się czego należy unikać podczas nauki w domu, oraz to nad czym należy się skupić - nawet, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rysowaniem.

W trzeciej lekcji przedstawię faktyczny proces krok po kroku, tak abyś mógł go użyć od razu i natychmiast zobaczyć jego efekty.


Tak więc, do rzeczy:

Ile zajmuje nauka rysowania?

Jak już wspomniałem w lekcji pod tytułem “Jak lepiej rysować - użyj tych 4 prostych ćwiczeń aby lepiej rysować”  nauka rysowania wymaga wielu ćwiczeń i “talent” nie ma tu nic do rzeczy - wszystko zależy od tego ile zaangażowana w to włożymy.

Wszyscy o tym wiedzą, jednak jest jedna bardzo ważna rzecz którą większość pomija - otóż jak wielu ćwiczeń dokładnie to wymaga?

Ja też chcę tak rysować! - czyli największa pułapka.

Jeśli nie wiemy ile zajmuje nauka rysowania, to często stawiamy sobie nierealne oczekiwania, widząc jakąś ładną pracę w internecie i mówiąc sobie “Ja też tak chcę rysować” nie zdajemy sobie sprawy ile godzin praktyki stoi za tą pracą.

Zderzenie z rzeczywistością może okazać się druzgocące, dlatego jedną z najważniejszych rzeczy jest uświadomienie sobie ile godzin wymaga nauka rysowania na takim poziomie jak artyści, których prace tak podziwiamy.

Aby uświadomić sobie ile może zająć nauka rysowania, tak aby stać się naprawdę dobrym musimy wiedzieć jak efektywnie się uczyć.

Jak uczyć się rysować, aby być naprawdę dobrym?

Najważniejszym czynnikiem w nauce rysowania, zarówno ucząc się samemu czy też w szkole jest praca domowa. 

Jeśli miałbyś wybrać tylko jedną rzecz z tej lekcji to jest to praca domowa - będąc na zajęciach (np. w szkole) oraz wykonując pracę domową w domu ciężko pracujesz z przyborami do rysowania. Rysujesz więc przez sporą ilość godzin i jest to jedyny sposób, aby poprawić swoje umiejętności rysowania.

Tak, praca domowa jest najważniejszym czynnikiem, niezależnie od tego czy uczysz się w szkole, czy też samemu.

Różnica polega na tym, że w szkole chodzisz na zajęcia codziennie i presja ze strony nauczycieli oraz grupy powoduje to, że odrabiasz zadania domowe.

Natomiast, kiedy uczysz się samemu to brak postępów spowodowany jest tym że nie odrabiamy pracy domowej, czyli nie siadamy i pracujemy nad tym co sprawia nam problemy.

Jeśli chcesz być naprawdę dobry, musisz przeznaczyć sobie określoną liczbę godzin dziennie na naukę, moje zalecenie to co najmniej 5 - 6 godzin dziennie, w tym weekendy.

Każdego dnia - prawdopodobnie co najmniej przez rok, musisz ćwiczyć jeśli chcesz być lepszy i jak wspomniałem wcześniej, praca domowa podczas której naprawdę rysujesz jest jedynym sposobem aby stać się lepszym.

Możesz szukać wymówek, oraz innych sposobów na naukę. Zaufaj mi, gdyby istniały inne sposoby aby stać się lepszym naprawdę szybko, bez wykonywania zadań domowych to  
nauka w szkole nie trwałaby kilku lat.

To jedyny sposób i jeśli uczysz się w domu to musisz mieć to na uwadze i pod kontrolą.

Jeśli myślisz że rysowanie przez godzinę lub dwie dziennie jest wystarczające aby być bardzo dobrym to jesteś w ogromnym błędzie - nie ma takiej opcji.

Może jedna osoba na tysiąc lub nawet dziesięć tysięcy jest w stanie to zrobić - jeśli błyskawicznie przyswaja informacje to może stać się lepsza w ciągu zaledwie tygodni.

Reszta ludzi, wliczając w to mnie stanie się lepsza spędzając czas na ćwiczeniach, więc daj sobie pięć do sześciu godzin dziennie wraz z weekendami.

Ile czasu potrzebuje, aby stać się naprawdę dobrym?

Jeśli mi nie wierzysz, to zróbmy szybkie obliczenia matematyczne, powiedzmy że nie chcemy ćwiczyć przez pięć do sześciu godzin dziennie, myślimy raczej o dwóch lub trzech bez weekendów. (mowa tutaj o czasie poświęconym tylko na rysowanie)

Osoba numer 1

Niech to będzie nasza osoba numer 1:

5 dni w tygodniu daje nam 10 godzin tygodniowo, czyli 40 godzin miesięcznie - razem około 500 godzin rocznie.

Może się to wydawać całkiem sporą liczbą, 500 godzin rocznie to nie jest tak źle, robisz coś w tym kierunku :)

Osoba numer 2

Jednak spójrzmy na osobę numer 2, stosującą zalecany przedział godzin, czyli 5-6 godzin wraz z weekendami:

Dla 6 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu daje 42 godziny tygodniowo, czyli ok. 160 godzin miesięcznie co w rezultacie daje ponad 2000 godzin rocznie.

Czyli ćwicząc przez 6 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu osoba numer 2 ma praktycznie 3 lata przewagi nad osobą numer 1

Trzy lata przewagi w czasie poświęconym na samo rysowanie - to ogromna różnica.

Osoba numer 3

Dla zabawy porównajmy sobie bardziej ekstremalny przypadek, kogoś ogromnie zdeterminowanego na bardzo intensywnym programie szkoleniowym - 16 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu.

7 dni w tygodniu. daje nam ponad 100 godzin w tygodniu, po roku będzie to ponad 5000 godzin rysowania.

Jeśli porównamy to do 500 godzin to po roku osoba numer 3 ma ponad 10 lat przewagi nad osobą numer 1.

Dziesięć lat przewagi to przepaść niemożliwa do przeskoczenia, jeśli pracujesz godzinę lub dwie dziennie - to jest poziom artysty którego podziwiasz.

Jaki jest twój wynik?

Te proste obliczenia możesz wykonać samemu, zrób to nawet teraz - spróbuj policzyć ile godzin rysowałeś w ubiegłym tygodniu i bądź super szczery ze sobą.

Nie zawyżaj, po prostu policz i porównaj do osoby rysującej codziennie - następnie zadaj sobie pytanie, jak ma się to do oczekiwań jakie przed sobą stawiasz?

Jak uczyć się samemu, tak aby być naprawdę dobrym.

Jeśli uczysz się samodzielnie, wykonaj test rzeczywistości i zadaj sobie pytanie, czy poświęcasz wystarczająco godzin?

Pamiętaj że musisz przeznaczyć setki godzin na rysowanie, aby stać się lepszym.
Nie ma drogi na skróty, więc jeśli chcesz iść tą drogą, to zadaj sobie trochę pracy domowej. 

Pracy domowej z konsekwencjami, bo widzisz w szkole praca domowa zawsze wiąże się z konsekwencjami i nagrodą. Natomiast kiedy uczysz się samemu to możesz zadać sobie pracę domową bez konsekwencji i nagrody, przez co nie musisz jej odrobić - no bo po co?

Tak więc wyznacz sobie jakiegoś rodzaju nagrodę i konsekwencje, np. jeśli wykonasz 100 rysunków w ciągu jednego miesiąca - co jest bardzo możliwe, wykonując tylko 5 rysunków dziennie przez 5 dni w tygodniu ukończysz ok 150 rysunków.

Jeśli uda ci się to wykonać to np. nagrodą będzie granie w gry przez cały weekend, jeśli natomiast nie osiągniesz zamierzonego celu to spotkają cię konsekwencje np. usuniesz grę ze steam-a lub coś w tym stylu.

Wyznacz coś co będzie miało na ciebie bezpośredni wpływ, coś czego naprawdę wolałbyś uniknąć i musisz być ze sobą szczery. 

Jeśli do tego dojdzie to wykonaj karę, dostaniesz nauczkę - w przeciwnym wypadku nikt inny tego  za ciebie nie zrobi i jeśli puścisz to płazem to niczego się nie nauczysz.

Tak więc zaplanuj nagrodę i konsekwencje związane z pracą domową i trzymaj się tego, ok?

Oczywiście kara nie musi być tak dotkliwa, jeśli np. uda ci się wykonać te 5 rysunków na dzisiaj to możesz nagrodzić się jakimś ulubionym smakołykiem. 

Dobrą karą może również być zakaz włączania komputera dopóki nie wykonasz rysunków na dzisiaj - czyli zero Facebooka, grania i wszystkiego co związane z komputerem, tym samym możliwość włączenia komputera to nagroda za odrobioną pracę domową.

Podsumowanie

Musisz bardzo dużo rysować jeśli chcesz stać się lepszy, tak więc wyznacz sobie określoną liczbę godzin i ćwicz każdego dnia - jeśli będziesz się tego trzymać to nie ma takiej rzeczy, której nie będziesz w stanie opanować.

Teraz skoro już znasz prawdę na temat tego, ile tak naprawdę zajmuje nauka rysowania i jak się uczyć to zapewne zdaje ci się to nierealne?


Nie martw się, w następnej lekcji przedstawię jak podejść do nauki rysowania w domu, czego się uczyć i od czego zacząć, nawet jeśli nigdy wcześniej nie rysowałeś.

W ostatniej części zobaczysz jak wykonywać pracę domową, tak aby nauczyć się z niej jak najwięcej. Dzięki temu każda przeznaczona godzina będzie bardzo efektywna, a kiedy spojrzysz na swoje postępy to będziesz chciał rysować jeszcze więcej.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapytaj, komentarze i forum są do twojej dyspozycji, tak więc dziękuję i do zobaczenia w następnej lekcji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim! Udostępnij na Facebooku i Google+